Питання провалля поблизу дороги Трускавець-Дрогобич останнім часом неабияк актуальне. Тривають дискусії щодо ймовірного обвалу дороги та нібито можливості зникнення мінеральних джерел Трускавця.
Вірогідність ще одного провалля, доцільність нової дороги та чи може Трускавець втратити лікувальні джерела? - Ситуацію пояснив науковець
«Ми можемо припустити можливі сценарії розвитку цього явища. За найгіршими прогнозами, неконтрольований великооб’ємний обвал може спричинити потрапляння мінералізованої води у басейн річки Дністер, яка є майже єдиним джерелом прісної води для Молдови. Непридатними до пиття стануть і криниці місцевих мешканців. Обвали землі супроводжуються техногенним землетрусом. Землетрус в 6 балів і вище може спричинити деформацію водоносних горизонтів у регіоні Трускавця. В тому числі — до втрати курортом лікувальних джерел», - розповідає Зеновій Варивода, кандидат технічних наук, член-кореспондент Академії гірничих наук України, директор Стебницького ДГХП « Полімінерал» з 1989 до 2001 рр.
Можливість нових обвалів?
"Спрогнозувати вірогідність, місце та масштаб наступних обвалів можливо лише при наявності достовірних геофізичних даних, яких немає. Українські науковці не мають ні достатніх технічних можливостей, ні досвіду розв’язання подібних проблем: так буває, коли при розподілі бюджету депутати розглядають науку як тягар, а не як вигідну інвестицію.
Німецьку дослідницьку компанію K-UTEC, яка достатньо знайома зі Стебницьким родовищем (проводила власним коштом тут у 2010-2013 рр. серйозні дослідження в рамках Європейського проєкту МABUWU ) і передбачила точне місце першого провалля, до вирішення проблеми не допускають. І зовсім не з міркувань економії: німецькі геологи пропонують дослідити територію родовища за свої ж кошти", - йдеться у метеріалі Юлії Гасій.
Перспективи нової дороги
"Новозбудована траса може бути більш небезпечною, ніж існуюча. Або ж значно дорожчою від задекларованої суми".
«Схоже на те, ще провалля 2017 р. утворилось внаслідок східних водопритоків. 2020 р. — західних. В обох випадках обвали перекрили собою водопритоки до рудника. Вода могла вже заповнити всі порожнини, але карстоутворення тільки призупинилось".