В Україні підготували законопроект, який дозволить жорстко розправлятись із боржниками. Відповідно до нього заборгованість українців за комунальні послуги реструктуризують в обов'язковому порядку, на незгодних накладуть штрафи до 50% від суми боргу.
У законопроекті йдеться про шляхи стягнення заборогованості за комунальні послуги. Серед заходів - позбавлення водійських прав, арешт квартири, конфіскація майна, заборона на виїзд за кордон. Таке майбутнє готує законопроект №3613, внесений на розгляд парламенту депутатами "Слуги народу".
Експерти кажуть, що за проектом стоїть Мінрегіон, а реєстрація фактично міністерського законопроекту по "прискореної" процедурі через депутатів обрано з метою обійти діючі для урядових проектів обмеження і узгодження.
9 червня в Верховній Раді депутатами Михайлом Лабою, Ігорем Кривошеєвим і Анатолієм Костюх (від фракції "Слуга народу") був зареєстрований законопроект №3613 "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати житлово-комунальних послуг", який ставить за мету кардинально вирішити питання заборгованості населення перед комунальниками.
У пояснювальній записці говориться, що борги населення перевищили 63 млрд грн, в тому числі за газ і його транспортування - 25,5 млрд грн, електроенергію - 5,9 млрд грн, опалення і гарячу воду - 20,5 млрд грн, за холодну воду і водовідведення (каналізацію) - 5,3 млрд грн, утримання будинків і прибудинкової території - 4,9 млрд грн, вивіз сміття - 0,97 млрд грн.
Зараз реструктуризація боргу здійснюється виключно через суд. Компанія-надавач послуг подає на боржника до суду, суд може тривати доволі довго. Відповідно до пропонованих змін - реструктуризація боргу як така є обов'язкова, підписання договору боржником - справа добровільна. Але в разі, якщо той відмовиться підписати запропонований договір, в справу все-таки вступає суд, і процедура швидка і жорстка – сплати боргів уникнути не вийде.
Сьогодні у суді гаситься не тільки заборгованість, але і пеня за прострочення, яка становить 3,65% на рік.
Законопроект пропонує ввести і окремі штрафи (пеня залишається в силі):
За борги більше 1 року штраф 20% від суми.
За "дворічні" борги - штраф 30%.
За "трирічні" і довше - 50%.
Таким чином, фінансові санкції (пеня + штраф) складають 23,65% за рік, 37,3% - за два роки і 60,95% - за три і більше років, що перевищує теперішні у 6 разів. Після рішення суду вибиванням боргів займеться виконавча служба, яка зможе діяти жорстко, так як боржників за житлово-комунального господарства-послуги прирівнюють до неплатників аліментів.