Біопсія шийки матки зазвичай проводиться під місцевою анестезією або навіть без анестезії, якщо підозра на ураження дуже мала. Якщо пацієнт стурбований, може бути проведена біопсія шийки матки під (короткою) загальною анестезією.
Для проведення процедури пацієнт повинен надати набір аналізів крові - в різних лікарнях існують різні рекомендації, але зазвичай це буде група крові та кількість крові, коагулограма та іонограма.
Виконуваним видом біопсії в гінекології є біопсія ендометрія, тобто біопсія слизової. Це може бути проведено амбулаторно - тобто без перебування в лікарні, як аспіраційна біопсія це трохи неприємно, але через те, що вона без анестезії, пацієнт може відправитися додому відразу після обстеження. Біопсію ендометрія також можна проводити під загальним наркозом - тоді це називається «кюретаж порожнини матки та каналу», і після обстеження треба провести мінімум 4 години в лікарні, а іноді навіть цілий день.
Варто підкреслити, що результати тестів, де ми збираємо тканини - тобто проводимо гістологічне дослідження - доступні лише через кілька тижнів, і після обстеження пацієнт не отримає жодного діагнозу чи результату. Ми наголошуємо про це, тому що пацієнти часто дивуються, що, на відміну, наприклад, від кольпоскопії, ультразвукового дослідження або тесту на прохідність маткових труб - результат негайний, то після біопсії вам доведеться чекати цього результату іноді досить довго. Це пов’язано з тим, що зібраний лікарем тканинний матеріал направляється в лабораторію, де його спеціально готують та оцінюють гістопатологи.
Іншим обстеженням у гінекології, яке проводиться за багатьма показаннями, в тому числі у жінок з безпліддям, є гістероскопія. Це обстеження полягає у введенні спеціальної камери в порожнину матки та візуальному огляді слизової. Під час цього обстеження також можна взяти матеріал для обстеження або видалити підозрілу зміну, наприклад, поліп. Іноді обстеження може проводитися без анестезії, але більшість з них проводиться під наркозом під час одноденної госпіталізації. Потім пацієнтка повинна провести комплекс аналізів крові - групу крові, загальний аналіз крові та інші дослідження в залежності від стану її здоров’я та можливих супутніх захворювань. Гістероскопію найчастіше проводять у першій фазі циклу або не залежно від циклу, особливо у жінок в постменопаузі. Однак, в принципі, тест слід проводити поза дні кровотечі, оскільки зображення з камери буде просто важким для оцінки.