В останні роки все більшої популярності набувають теплові насоси для опалення приватних будинків, багатоквартирних будинків та інших об’єктів. Все кращі технології пристроїв, а також можливості фінансування інвестицій спонукають власників будівель встановлювати теплові насоси замість традиційних джерел опалення.

Тепловий насос – це пристрій, який використовує природні ресурси, так названі відновлювані джерела енергії:

  • геотермальне тепло,
  • тепло ґрунтових та поверхневих вод,
  • тепло повітря.

Варто підкреслити, що поняття тепла у випадку теплових насосів розуміється дещо інакше, ніж у загальному значенні. Наприклад, температура ґрунтових вод від +8 до +12°C об’єктивно недостатня для обігріву будинку. Однак тепловий насос, використовуючи певні природні фізичні явища, здатний «перетворювати» холод в тепло (і навпаки), споживаючи при цьому відносно мало електроенергії. Очевидно, що чим менше амплітуда між температурою води, землі або повітря та бажаною температурою в приміщенні, тим менше електроенергії споживає насос.

Які існують види теплових насосів?

Теплові насоси поділяються на типи завдяки нижньому джерелу (місце, звідки отримують енергію) і верхньому джерелу (теплоносій в системі опалення будівлі). З урахуванням нижнього джерела виділяють теплові насоси:

  • земля (також звана розсолом або гліколем - залежно від використовуваного робочого середовища) - енергія береться з землі;
  • вода - енергія збирається з підземних вод або водних резервуарів (наприклад, ставків);
  • повітря - енергія береться з повітря за межами будівлі. Особливим випадком повітряного насоса є пристрій, який використовується виключно для підігріву ГВП.

Якщо розглянути верхнє джерело, то є теплові насоси земля-вода, де головним джерелом є водяна установка (типове опалення підлоги, опалення стін і стелі, а також відповідні радіатори), вода-вода, повітря-водяна і повітряна (замість типової установки центрального опалення встановлюють системи обдуву).

Теплові насоси – це технологія майбутнього, завдяки якій можна значно знизити витрати на опалення. Пристрої займають мало місця, працюють ефективно і тихо, а в залежності від моделі їх можна встановити як безпосередньо в будинку, так і за межами будівлі. Деякі теплові насоси складаються з внутрішнього та зовнішнього блоків.

Незалежно від типу пристрою, принцип роботи теплового насоса ідентичний. Пристрій збирає енергію ззовні, а потім перетворює її в корисне тепло.