Зробити мандрівку поїздом комфортною можна, якщо завчасно до неї підготуватися. Адже, дуже часто, подібні подорожі можуть тривати від 12 годин і більше. Щоб насолодитися перебуванням в транспорті та добре відпочити, варто дотримуватися деяких порад.
Як придбати білети на поїзд
Місця в потязі – це перше, про що потрібно подбати, і краще зробити це завчасно. Інакше, може статися так, що пасажир почав вибирати в останній день, а потрібний рейс уже не має вільних місць. Найпростіше буде замовити квитки на онлайн-сервісі https://e-kvytok.ua/, який дає можливість зробити це з дому.
Перейшовши на сайт, та виконавши кілька простих кроків, замовник отримує посадковий талон на свій емейл. Для користування документом, достатньо мати доступ до нього зі свого смартфона, щоб провідник міг зчитати QR-код спеціальним сканером. Такий квиток, як і всі інші, можна здати, або обміняти за 1,5 години до відходу рухомого складу.
Безкоштовні послуги в вагонах
Далеко не всі пасажири знають і користуються безкоштовними можливостями у вагонах. Окрім гарячої води для напоїв чи приготування «швидкої» їжі, мила та туалетного паперу, провідник може забезпечити подорожуючих:
- теплим пледом – особливо актуально, щоб зігрітися в холодну пору, якщо пасажир не взяв з собою теплі речі, або одного пледу йому не вистачає;
- ременем безпеки – дорослим, або дитячим; знадобиться тим, хто боїться впасти під час сну; якщо ремінь видали, але він здався людині не дуже міцним, то можна попросити про його заміну;
- ліками – всі провідники забезпечені аптечками з ліками першої необхідності; якщо пасажир погано себе почуває, то він має право звернути за допомогою; ця послуга входить у вартість посадкового талона.
Пасажири, також, не мають складати та здавати постільну білизну, адже це один із обов’язків провідників. Ніхто не може змусити пасажира це робити, особливо якщо він не має на це часу та бажання.
Як діяти під час виникнення екстрених ситуацій
Навіть у залізничному транспорті можуть траплятися екстрені ситуації, з яких треба вміти виходити. Одним із найпопулярніших випадків є той, коли подорожуючий проспав свою станцію. Дуже часто люди впадають в паніку, та не знають, що далі робити. Якщо провідник не розбудив її завчасно, то відповідальність лежить на ньому. В такому разі, «Укрзалізниця» компенсує це видачею безкоштовного квитка в пункт призначення.
Також, доволі поширений випадок, коли в квитку є помилка в даних пасажира. Це може статися з різних причин, наприклад, замовник не уважно заповнив анкету, або в касі не розчули його прізвища. Навіть такі ситуації можна вирішити – провідник не може не пустити до вагону, якщо в бланку 1-3 помилки.
В разі непередбачуваних подій, якщо потрібно замінити квиток на день раніше, то доплачувати за це не доведеться. Зробити це можна, якщо на такий самий рейс і в такий самий вагон є вільні місця. Здати квиток можна не пізніше, ніж за 90 хвилин до відправлення потягу.