Повномасштабна війна, яку росія розв’язала в Україні з 24 лютого 2022 року, запустила негативні процеси на вітчизняному будівельному ринку. Металочерепиця та профнастил виросли в ціні. Справа в тому, що вони виготовляються з одного матеріалу — рулонної сталі, яка постачається в Україну. З доставкою виникли проблеми. У цій статті ми розглянемо, як це відбувалося, та вияснимо, чого чекати від ринку покрівельних матеріалів далі.
Ціна на металочерепицю зросла +40%
На початку 2022 року заводи, які виготовляють металочерепицю, мали мінімум запасів рулонної сталі на своїх складах. Це нормальна ситуація, адже цей покрівельний матеріал сезонний. Що це означає? Металочерепиця активно закуповується влітку та восени, коли перекривається найбільше покрівель. В холодний період рідко зводяться нові покрівлі, тому попит на металочерепицю падає. Заводам немає резону зберігати багато рулонної сталі, щоб відкатати з неї покрівельний матеріал. Тому в листопаді кожного року Україна укладає договори з постачальниками і закуповує в них бухти металу. На початку нового року сталь морем доставляється у вітчизняні порти, в тому числі в Одесу. Там її доправляють до заводів, і починається виробничий процес.
Що сталося у 2022 році? Кораблі з закупленими бухтами прямували морем до України. Але росія почала бомбити українські міста, тому порти закрились, а доставка призупинилася. Тимчасовим пунктом призначення стала Туреччина. Звідти закуплену сталь завантажили на автомобілі і везли сухопутними шляхами.
До чого це призвело? По-перше, до затримок доставки рулонної сталі. По-друге, до підвищення вартості доставки, бо дешевий морський шлях вимушено замінили на більш дорогий сухопутний. Плюс до цього ціна на пальне виросла, що відповідним чином відобразилося на доставці.
В результаті ціна на металочерепицю зросла на більш як 40% станом на серпень 2022 року. Це якщо порівнювати з довоєнними часами. А якщо взяти доковідні місяці 2020 року, то вартість металочерепиці злетіла втричі.
Відбулось подорожчання профнастилу
Та ж сама історія сталася з профнастилом. Цей матеріал для покрівлі теж виробляється з рулонної сталі. Поки у лютому, березні та квітні український бізнес зупинився, підвищення вартості не було особливо відчутним. Зате у травні ціна на профнастил почала рости. У той місяць будівельний ринок України ожив, бо жителі деокупованих територій почали повертатися до своїх будинків. Люди мусили зводити нові покрівлі замість старих, знищених російськими окупантами. Це необхідно, бо зима 2023 року не забариться. А пережити холод без цілого даху неможливо.
Причинами, що призвели до подорожчання профнастилу, стали:
- дефіцит рулонної сталі;
- висока вартість доставки бухт металу в Україну через дороге пальне та порушення усталеної логістичної структури;
- ріст вартості долара і євро відносно гривні.
Зазначимо, що 60% готового профнастилу в Україні виготовляється з китайської сировини. Морські шляхи доставки з Китаю закриті, доводиться везти автомобільними. Це виходить дорого. До того ж на вартість рулонної сталі впливає нестабільність економіки та політичної ситуації в Китаї.
Мансардні вікна виросли в ціні +21%
Ситуація з мансардними вікнами трохи краща. Справа в тому, що рулонна сталь, з якої виготовляються прути, — 100-відсотково українська. Це удешевлює вартість кінцевого продукту. А якщо додати, що оцинковка і порошкова фарба — теж українського виробника, то стає зрозуміло, чому ціна на масардні вікна Факро виросла на 21%. Причина подорожчання залишається у дорогій доставці, бо вартість пального в Україні виросла ще у травні.
Який робимо висновок? Єдине, що може зупинити ріст цін на покрівельні матеріали та огорожу, — перемога України у війні з росією. В результаті курс долара та євро відносно гривні укріпиться, і ціни зупинять свій ріст. Наскільки швидко це станеться, побачимо. А поки працюймо далі та вірмо в ЗСУ.