Навіть добросовісний позичальник може потрапити у скрутне фінансове становище, в результаті чого не зможе виплатити заборгованість за кредитом або мікропозикою. Ці моменти відображаються в кредитній історії кожної людини та зберігаються в базах.
Також іноді можливі системні помилки, в результаті яких інформація про виплату заборгованості не була додана в Бюро кредитних історій, особа продовжує значитись боржником і знаходиться у чорному списку кредитної організації. В подібній ситуації про борги по кредиту людина дізнається тільки при спробі перетнути кордон — коли необхідно виїхати у відпустку або відрядження. Чи можуть відмовити у виїзді за кордон та що в такій ситуації робити?
Чи стане прострочений кредит проблемою при виїзді
Так, людина з серйозними прострочками може потрапити у список осіб, котрим виїзд за кордон заборонено. Але це трапляється не у всіх випадках — незначні прострочки за мікрокредитом, заборгованість за розстрочкою чи кредитною картою або вчасно не виплачені комунальні платежі ще не стануть причиною, через яку вам відмовлять у виїзді.
Співробітники прикордонної служби можуть заборонити особі перетинати кордон України тільки у випадку, якщо є відповідна постанова суду. Це трапляється у випадках, коли прострочки за кредитом завеликі або подібних заборгованостей багато.
Навіть якщо у подібній ситуації людина виходить на зв’язок, спілкується з колекторами, намагається виплачувати заборгованість або оформляє реструктуризацію, санкції відносно неї все одно будуть застосовані. Банк або МФО (https://credit18.com.ua/kredyt-bez-dovidky-pro-dokhody-onlajn/) можуть подати в суд з метою стягнення боргу з відсотками із боржника, що стане причиною у відмові у виїзд за кордон.
Найбільш проблемними вважаються ситуації, коли в позичальника різне місце реєстрації та проживання. У випадку прострочки кредитор буде намагатись зв’язатись із людиною, направивши листи за місцем прописки. Подібний лист залишиться неврученим або повернеться, тоді як неможливість зв’язатися з боржником — серйозна причина для передачі справи до суду.
Далі судові повідомлення також будуть направлятися поштою по вказаній адресі, а людина не зможе їх отримувати. Якщо позичальник не з’явиться на судові засідання, найчастіше рішення суду виноситься на користь позивача. Це стає основою для передачі інформації до Державної виконавчої служби.
Якщо ж відповідач не проживає за адресою реєстрації, у нього немає можливості отримати інформацію про те, що у ДВС проти нього порушено справу.
Чи існує чорний список боржників
Так, на підставі судового листа в Державній виконавчій службі України створюється спеціальний список боржників, котрих вважають невиїзними громадянами України по причині наявності у них заборгованостей. Після того, як судове клопотання набуває чинності (а це відбудеться у будь-якому випадку навіть без появи відповідача у суді), дані такого позичальника передаються в Центр обробки інформації та далі поступають в Державну прикордонну службу України. Внесення до цього реєстру свідчить про те, що людині у виїзді за кордон буде відмовлено.
Як самостійно перевірити, чи дозволено вам виїзд за кордон:
- Звернутись у канцелярію районного суду, де дізнатися чи є відкриті позови на ваше ім’я.
- Зателефонувати або написати лист до адміністрації Державної прикордонної служби.
- Перевірити власну кредитну історію, звернутися в банк або МФО, де у вас є відкриті позики.
Обов’язково телефонуйте в банк або МФО список яких можна знайти credit18.com.ua для уточнення персональних даних та отримання інформації про суму заборгованості чи методи внесення платежів. Пам’ятайте, що ховатися від кредитора в надії, що проблема вирішиться сама собою — це не вихід. Наслідком подібної недбалої поведінки стане не тільки нарахована пеня і штрафи на прострочену заборгованість, а й неможливість покинути межі країни.