Посттравматичний стресовий розлад – реальна психологічна проблема, здатна інвалідизувати людину. ПТСР розвивається внаслідок отриманої травми (фізичної чи моральної). Цією травмою може бути серйозне ураження тіла, небезпека для життя, сексуальне насилля. Людина може виявитися свідком події, її жертвою чи просто дізнатися погану новину (загроза життю чи смерть близького).
Основні характеристики ПТСР
Захворювання має наступні симптоми:
- Підвищена апатичність: людина весь час сидить на одному місці, вибравши собі улюблене заняття, наприклад грає в автоматах казіно Космолот. Або вона надзвичайно активна і гіпертиривожна, не здатна посидіти на одному місці довше кількох хвилин.
- Систематичні спогади про пережиту травматичну подію, які виникають всупереч бажанню.
- Флешбеки – настільки сильні спогади, що здається ніби подія стається знову.
- Сильна емоційна реакція при нагадуванні чогось: супроводжується фізичними проявами: посилене серцебиття, поява холодного поту, тремору.
- Нічні кошмари.
- Неможливість розслабитися, які призводять до проблем зі сном, дратівливості, спалахів гніву, постійному стані готовності до небезпеки, складності концентрації.
- Когнітивні зміни та негативні емоції: емоційне оніміння, часткова амнезія, негативна переконливість стосовно себе та оточуючих, а також стійкий стан (злість, відчуття провини і сорому).
Симптоми виникають та поступово прогресують у результаті травми. Процес триває щонайменше впродовж тижня. Симптоми призводять до дистресу та погіршення функціонування у професійній, соціальній сфері, сімейному житті.
Реакція, як і наслідки пережитої травми – надзвичайно різні. Згідно зі статистикою, після пережитого негативного досвіду ПТСР будуть мати:
- 20% жінок;
- 8% чоловіків;
- 30% дітей.
Психологи виокремлюють нормальний процес опрацювання травматичної події у пам’яті. Та він запускається тільки завдяки роботі спеціаліста.
Фактори розвитку ПТСР
Ризик формування розладу психіки залежить від характеристики травми:
- чим більша загроза, фізична близькість із кривдником, непередбачуваність ча відсутність контролю над ситуацією, тим більший вплив травматичного чинника;
- травма заподіяна людиною в рази частіше призводить до ПТСР ніж техногенна катастрофа чи стихійне лихо;
- сексуальне насилля для людини в рази частіше призводить до ПТСР, ніж фізичне;
- смерть близького чи фактор її зради погіршує ситуацію.
Особливості потерпілого:
- суб’єктивне сприйняття того, що відбувається;
- присутність інших психічних захворювань;
- схильність до самозвинувачення;
- власна незрілість;
- негативне сприйняття;
- генетичні схильності;
- темперамент.
ПТСР розвиваються переважно у тієї людини, у якої раніше спостерігався дефіцит підтримки. Тож спілкування з близькими у цей непростий час для України – надзвичайно важливе.