Регулярне та правильно організоване навчання робітників охороні праці – прямий обов’язок роботодавців. На кожному рівні виробництва керівник повинен забезпечити проведення регулярних інструктажів та перевірку отриманих знань. І одне із найефективніших рішень цього питання – залучення до процесу спеціалізованих компаній, які пропонують професійне навчання, адаптоване до потреб підприємства.
Навчання з питань охорони праці являє собою інформаційно-освітню програму, що призначена для працівників, учнів, курсантів, студентів, слухачів тощо з метою надання відповідних знань і навичок з питань охорони праці і безпечного ведення робіт. Ця програма розрахована на дотримання вимог Типового Положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого Наказом Державного Комітету України з Нагляду за Охороною Праці.
Своєчасне проведення навчань з охорони праці спрямоване на організацію дотримання техніки безпеки під час виконання робіт, а також допомагає в розширенні знань щодо домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків та правил поведінки у разі виникнення аварій. Таким чином, ці навчання допомагають працівникам правильно зрозуміти та застосовувати правила безпеки, що є первинним умовою для полегшення роботи та підвищення рівня безпеки в процесі виконання завдань.
Роботодавцям потрібно приймати всі необхідні заходи для забезпечення безпечного процесу виробництва. Для цього важливо забезпечити працівників необхідними знаннями і навичками щодо охорони праці, провести вступний інструктаж з питань ОП, а також періодично перевіряти їх знання. Роботодавець повинен бути переконаним, що всі працівники дотримуються правил безпеки та мають необхідні знання і навички для безпечного виконання робіт. Це допоможе підвищити безпеку процесу виробництва, забезпечити стабільний рівень продуктивності та знизити ризик заподіяння травм та аварій.
Навчання і перевірка знань з питань охорони праці - це необхідний етап прийому на роботу. При цьому посадові особи та фахівці проходять навчання та перевірку знань за допомогою навчальних закладів. При незадовільних результатах тестування посадові особи повинні протягом місяця пройти повторне навчання та перевірку знань.
Позачергова перевірка знань вимагається при переведенні працівника на іншу роботу або призначенні його на іншу посаду. Також такі заходи приймаються у разі нещасного випадку на підприємстві. А для надання посадовим особам відповідального підходу до охорони праці необхідно проводити постійну перевірку їх знань.