Згідно зі статистикою, частка відновлюваних джерел енергії в загальному обсязі вироблення електроенергії ЄС станом на 2019 рік склала понад 30%. При цьому вироблення електрики за допомогою сонячних батарей перевищило загальну потужність вітрових електростанцій – 650 ГВт проти 645 ГВт. Різниця в абсолютних величинах невелика, але при цьому варто враховувати, що щорічно в ЄС будується електрогенеруючі потужності, що використовують енергію сонця на 130 до 170 ГВт, а вітроелектростанцій всього на 50-60 ГВт. Така тенденція спостерігається починаючи з 2017 року. І пов'язана вона із суттєвим підвищенням ефективності сонячних панелей. Як стверджують фахівці компанії https://ekotechnik.in.ua/, вже до 2030 року на частку відновлюваних джерел енергії в ЄС припадатиме 60% усіх електрогенеруючих потужностей, з переважною перевагою СЕС (сонячні електростанції).
Конструкція та принцип дії сонячних батарей
Донедавна максимальна ефективність сонячних панелей становила лише 22,3%. Проте, минулого року група компаній з Німеччини, зокрема, ISFH – інститут дослідження сонячної енергії "Хамелін", KIT – Технологічний інститут Карлсруе, а також низка інших дослідницьких центрів та компаній, представила світові сенсаційну розробку. Сонячні панелі із ККД 33%. Це дозволило знизити собівартість однієї кіловат-години електрики виробленої за допомогою сонця до 0,04 євро.
У Німеччині нові сонячні батареї планується випускати відразу на кількох підприємствах завдяки державному фінансуванню, сума якого на 2022 рік вже перевищила 3,78 млн. євро.
До того моменту, коли нові сонячні панелі почнуть надходити у вільний продаж користувачам домашніх електростанцій чи бізнесменам, які хочуть організувати комерційну СЕС, залишається задовольнятися звичайними.
Вони бувають двох видів, на основі полі-або монокристалічних пластин. Сонячні панелі на монокристалічних пластинах набагато дорожчі, тому що для їх виробництва необхідний кремній високого ступеня очищення до 99,99%. Навіть на найсучаснішому устаткуванні для виплавки 1кг такої сировини необхідно витратити 13 кВт*г електроенергії.
ВАЖЛИВО! Збільшений термін служби монокристалічних сонячних панелей, про який так люблять повторювати менеджери з продажу, є правдою, але з одним застереженням. Сонячні промені мають падати на панель під прямим кутом. У свою чергу це або вимагає дорогих систем позиціонування, або як довговічність, так і ККД такої панелі істотно знижуються.