Приймання брухту чорних та кольорових металів має економічну вигоду та вагоме екологічне значення, так само як і відходи, що отримуються в результаті роботи підприємств, які займаються різкою та шліфуванням металевих виробів. Надалі з такого сміття можна виготовляти сировину високої якості. Для цього існує спеціалізоване обладнання. В Україні постачанням та налагодженням пресів, станків та ліній перероблювання металевих відходів займається компанія «РМП БІОЕНЕРГІЯ»: https://rmpbio.ua/katalog/pererobka-vidhodiv-mehanoobrobki/, спеціалісти та інженери якої повністю налаштовують процеси виготовлення повторної сировини на території підприємств-клієнтів.
Які етапи проходить металеве сміття в процесі перероблювання
Будь-який процес перероблення металевих відходів складається з багатьох кроків.
- Сортування. На даному етапі відбувається відокремлення металів від іншого сміття та розділення їх в залежності від складу та якості.
- Подрібнення. Необхідне для перетворення великих шматків у маленькі частинки для полегшення подальших процесів.
- Очищення. Полягає у відфільтровуванні забруднень, залишків масел та інших речовин задля підвищення якості металу, який буде отримано в результаті перероблювання.
- Осушення. Це випаровування зайвої вологи.
- Брикетування. Пресування матеріалу у брикети, які є готовою сировиною для виробництва продукції з металу.
Відходи надходять на перероблення з пунктів приймання вторинної сировини та від підприємств-виробників.
Яке обладнання використовується для отримання готових брикетів з брудної стружки та мотлоху
Якщо це металобрухт, який здають до пунктів приймання звичайні люди, то сортується він вручну з використанням спеціальних приладів – спектрометрів. Ці пристрої дають змогу визначити хімічний склад матеріалу. Металева стружка ж, яка залишається від шліфування деталей на заводі, не потребує визначення виду металу й одразу може збиратися та направлятися на подрібнення та фільтрацію.
Подрібнення металевих відходів відбувається на спеціальних станках, які відсівають частинки необхідних розмірів за допомогою сита. Такі системи бувають одновалковими та двовалковими й обираються в залежності від твердості металу.
Для очищення застосовуються фільтрувальні системи, а для осушення – центрифуги. На виході отримуються металеві частинки без домішок, які потрапляють до систем пресування.
Отже, металеве сміття, пройшовши всі етапи перероблювання, перетворюється у щільні брикети, які є недорогою екологічно чистою сировиною для металообробної промисловості, легко переплавляються та не забруднюють атмосферу продуктами горіння домішок.