Будь-який вид здійснення підприємницької діяльності завжди перебуває під пильним контролем держави з боку податкових органів влади. Це і не дивно, оскільки за допомогою сплати обовʼязкових податкових платежів держава може наповнювати свій бюджет та загалом існувати. Однак, не всі громадяни належним чином виконують свої податкові зобовʼязання, що як наслідок сприяє застосування до них штрафних санкцій з боку державної податкової служби України. Проте, чи завжди рішення цього органу є правомірними? Звичайно, що ні. А тому на практиці виникає необхідність щодо оскарження рішення державних податкових органів. В чому і вбачається актуальність розгляду даної тематики на сьогодні. У цій інформаційній статті ми поговоримо про те, які існують особливості оскарження рішення податкових органів України.
Які існують способи оскарження рішення податкових органів України?
Із положень ПКУ вбачається, що оскарження рішень, що були прийняті державними податковими органами відбувається такими способами, а саме:
- в адміністративному порядку (досудове вирішення спору);
- в судовому порядку.
Детальніше поговоримо про кожен із вищезазначених способів.
Адміністративний порядок
Він передбачає собою, що особа, яка бажає оскаржити рішення податкових органів повинна звернутися із відповідною скаргою про перегляд такого рішення до податкового органу вищого рівня (наприклад, обласні головні управління ДПС тощо). Якщо вищестоящий податковий орган вбачатиме невідповідність такого рішення чинним нормативно-правовим актам, то воно може бути скасоване.
При цьому особливістю адміністративного оскарження податкових органів є те, що обовʼязок доказування у цій категорії справ покладається саме на податкові органи, а не на скаржника.
Скарга на рішення податкових органів в адміністративному порядку може бути подана як в письмовому, так і електронному вигляді протягом 10 днів з моменту, коли особа отримала відповідне рішення, що підлягає оскарженню. Якщо особа має поважні причини пропуску подачі відповідної скарги, то контролюючий орган має право поновити пропущений строк протягом 6 місяців.
Крім цього, платник податків, що подає скаргу зобовʼязаний повідомити відповідний податковий орган про те, що він оскаржує його рішення.
Судовий порядок
Він передбачає собою, що особа звертається до судових органів влади для оскарження рішення ДПС України. Строки оскарження складають 1095 днів з моменту, коли платник податків отримав рішення податкового органу, що оскаржується.
Варто зазначити, що на момент оскарження рішення ДПС грошове зобовʼязання вважається неузгодженим до моменту прийняття кінцевого рішення по справі.
Зверніть увагу! Якщо особа звертається до судових органів влади для того, щоб оскаржити рішення податкових органів, то вона втрачає своє право на адміністративне оскарження.
Які найчастіше рішення податкових органів оскаржують громадяни на практиці?
- накази про проведення перевірок, як планових, так і позапланових (тільки судовий порядок);
- податкові повідомлення – рішення;
- рішення про відмову в реєстрації податкової накладної;
- рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ;
- рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку;
- рішення про накладення адміністративного арешту на майно.
Які існують найтиповіші помилки під час оскарження рішення податкових органів?
- Пропуск строків оскарження;
- Недостатня аргументація позиції по справі;
- Ігнорування важливих доказів;
- Неправильне оформлення документації;
- Невірно обраний спосіб захисту прав особи;
- Невірно обраний порядок оскарження (наприклад, замість адміністративного - судовий).
Для того, щоб уникати цих типових помилок при оскарженні рішень податкових органів потрібно не самостійно вирішувати питання із контролюючими органами, а звертатися за допомогою до адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші юристи мають відмінні знання у сфері податкового права України, що дозволяє розуміти всі запити клієнтів компанії та досягати бажаного результату по справі. Крім цього, ми завжди знаємо, що кожна справа є особливою, а тому застосовуємо лише індивідуальні підходи до наших клієнтів. Звертайтесь