Здавалося б продукти, що знаходяться в цифровому полі не мають відношення до навколишнього середовища і ніяким чином на нього не впливають. Однак це зовсім не так. Сучасні відеоігри потребують потужного програмного забезпечення для належної роботи. І чим потужніший ПК, тим більше він споживає електроенергії, що, в свою чергу, залишає помітний вуглецевий слід.

Видання liverua дізнавалося, як відеоігри впливають на екологію та, що роблять компанії, щоб мінімізувати негативний вплив сучасного геймінгу на навколишнє середовище.

Вплив цифрового світу на екосистему

На перший погляд здається, що цифрові продукти ніяким чином не впливають на фізичний світ. Вони існують у зовсім іншій площині і не взаємодіють з реальними предметами. Проте та кількість електроенергії, яку споживають відеоігри, значно вища ніж від роботи звичайних електронних приладів. Наприклад, одна година гри споживає вдвічі більше електроенергії ніж перегляд фільму по телевізору. 

Інший аспект, на який потрібно звернути увагу - виробництво ігрового обладнання. Для виготовлення сучасних консолей, ПК та інших пристроїв потрібні рідкісні метали, пластик та інші матеріали, які впливають на екосистему. Видобуток необхідних речовин та виробництво ігрового обладнання пов’язані з небезпечними викидами в навколишнє середовище, а також з відходами, які важко утилізувати.

Не менш небезпечними для екосистеми є і хмарні технології. Вони дозволяють гравцям грати в потужні ігри не завантажуючи їх на власні пристрої, адже дані обробляються  на віддалених серверах. У свою чергу це потребує потужних обчислювальних можливостей. Центри обробки даних працюють цілодобово і можуть споживати більше електроенергії ніж деякі невеликі міста. На додачу до цього для охолодження серверів потрібні потужні системи кондиціонування, які теж витрачають немало енергії. 

Ще одну небезпеку для екосистеми несе геймдев - індустрія розробки відеоігор. Розробники створюють контент, що вимагає значних обчислювальних потужностей, але і в процесі створення відеоігор використовується не менш енергоємна техніка. 

Скільки енергії споживають ігрові пристрої

Сучасні консолі, такі як PlayStation 5, Xbox Series X та Nintendo Switch, під час активної гри споживають від 160 до 200 Вт. Варто до цього додати і споживання електроенергії телевізором чи екраном до якого вони під’єднанні. Сучасні 4К телевізори споживають від 100 до 300 Вт під час ігрового сеансу. Щодо ПК, то середньостатистичний ігровий пристрій споживає 300-600 Вт під час гри. 

Також варто зазначити, що PlayStation 5 споживає 1-3 Вт в режимі очікування, а деякі графічні карти лише для свого живлення можуть споживати 450 Ват . 

Електронні відходи

Інша проблема, яку створюють відеоігри для екології - утилізація електронних відходів. Графічні карти, консолі та ПК мають обмежений термін служби. Програмне забезпечення досить швидко стає застарілим і виникає потреба замінити пристрій на потужніший, щоб можна було грати в новітні ігри. Такі пристрої важко утилізувати, адже в їхньому складі містяться токсичні речовини, такі як ртуть та свинець. 

Як повідомляє Global E-waste Monitor, у 2019 році в світі нараховувалося більше 53 мільйонів тонн електронних відходів. Утилізація такого роду сміття відбувається в країнах, які слабко технологічно розвинені і не можуть забезпечити належні заходи безпеки. У результаті токсичні викиди забруднюють довкілля та негативно впливають на здоров’я людей. Якщо електронні відходи гниють на звалищах, то в процесі розпаду вони викидають токсичні речовини у воду та грунт.

Зниження енергоспоживання у геймінгу

Розуміючи усі негативні наслідки, які ігрова індустрія несе довкіллю, розробники націлені на зменшення енергоспоживання. Наприклад, Microsoft, Sony та Google, нещодавно повідомили, що намагатимуться досягти вуглецевої нейтральності найближчим часом. Уже зараз ці компанії інвестують у розвиток енергоефективних технологій, використовують відновлювальні джерела енергії, щоб живити свої центри обробки даних та підтримують ініціативи з висадки дерев. 

Багато сучасних виробників ігрової периферії використовують технології, що зменшують енергоспоживання пристроїв під час гри та в режимі очікування. Консолі новітнього покоління мають функцію автоматичного вимкнення та обладнані ефективними блоками живлення. 

Гравці також можуть приєднатися до ініціативи з захисту довкілля, обираючи пристрої, які менше споживають електроенергії, налаштовуючи консолі на економічний режим роботи та вимикаючи гаджети, коли гру завершено.